Josta: Tajemný kříženec rybízu a angreštu, který si zamilujete

Josta

Původ a historie josty

Josta je zajímavý ovocný keř, který v sobě spojuje vlastnosti černého rybízu a angreštu. Není to však žádný prastarý kříženec, jeho historie sahá do poměrně nedávné doby. Šlechtitelé se dlouho snažili zkombinovat odolnost černého rybízu s lahodnou chutí angreštu, ale naráželi na genetické bariéry. Až v 70. letech 20. století se to podařilo německému šlechtiteli Rudolfu Baumovi. Po mnoha letech experimentů vyšlechtil jostu křížením černého rybízu a srstky angreštové. Jméno jostu získala podle prvních slabik německých názvů obou rodičovských rostlin - Johannisbeere (černý rybíz) a Stachelbeere (angrešt). Josta se tak stala prvním úspěšným mezidruhovým křížencem těchto druhů a brzy si získala oblibu po celém světě. Její nenáročnost na pěstování, odolnost vůči chorobám a škůdcům a zajímavá chuť plodů z ní dělají atraktivní ovocný keř pro malé i větší zahrady.

Vzhled a charakteristika rostliny

Josta je křížencem černého rybízu a angreštu, což se projevuje i na jejím vzhledu. Dorůstá do výšky okolo 1,5 až 2 metrů a vytváří hustý, rozložitý keř. Větve josty jsou beztrné, na rozdíl od angreštu, a nesou střídavě postavené, 3 až 5 laločnaté listy. Listy jsou tmavě zelené, lesklé a na okraji zubaté, svou vůní připomínají listy černého rybízu. Na jaře kvete josta nenápadnými, žlutozelenými květy uspořádanými v hroznech. Plodem jsou kulaté až oválné bobule, velké asi jako angrešt, s tmavě fialovou až černou slupkou. Dužnina je šťavnatá, sladkokyselá, s charakteristickou aromatickou chutí, která v sobě snoubí tóny černého rybízu i angreštu.

Josta, kříženec černého rybízu a angreštu, je důkazem, že i v říši rostlin může vzniknout z neobvyklého spojení něco chutného a zajímavého.

Božena Černá

Plody josty: chuť a využití

Plody josty dozrávají od konce července do srpna a na první pohled zaujmou svou temně fialovou až černou barvou. Chuťově jsou pak josty příjemnou kombinací rybízu a angreštu. Josta v sobě spojuje sladkokyselou chuť rybízu s lehce nahořklou chutí angreštu, což z ní činí zajímavou ovocnou pochoutku. Plody josty jsou bohaté na vitamín C a obsahují i antioxidanty. Využití plodů josty je rozmanité. Konzumovat je můžeme čerstvé, ihned po utržení ze keře, kdy si nejlépe vychutnáme jejich specifickou chuť. Josta se ale skvěle hodí i na další zpracování, ať už jde o výrobu džemů, šťáv, sirupů nebo kompotů. Díky své chuti se uplatní i při pečení, například do koláčů nebo buchet. Josta je nenáročná dřevina, která se snadno pěstuje a nevyžaduje žádnou zvláštní péči, proto si získává stále větší oblibu mezi zahrádkáři.

josta

Pěstování: stanoviště a půda

Josta, latinsky Ribes nidigrolaria, je kříženec černého rybízu a angreštu. Je to nenáročný keř, který se snadno pěstuje a přizpůsobí se široké škále podmínek. Josta preferuje slunné stanoviště, ale snese i polostín. Na slunci bude mít bohatší úrodu, plody budou sladší a aromatičtější. V hlubokém stínu bude rostlina méně plodná a plody budou kyselejší. Půda by měla být dobře propustná, humózní a mírně kyselá až neutrální. Josta nesnáší přemokření, proto je důležité zajistit dobrý odtok vody. Pokud je půda příliš těžká a jílovitá, je vhodné ji před výsadbou vylehčit pískem nebo kompostem. Josta je odolná vůči mrazu a chorobám, proto je vhodná i do drsnějších podmínek.

Výsadba a rozmnožování josty

Josta je nenáročná rostlina, co se týče pěstování. Nejlépe se jí daří na slunném stanovišti nebo v polostínu. Půda by měla být dobře propustná a bohatá na živiny. Pro výsadbu si vyberte zdravou sazenici s dobře vyvinutým kořenovým systémem. Důležitá je také správná doba výsadby. Ideální je vysazovat jostu na podzim, kdy má rostlina dostatek času zakořenit před příchodem zimy. Josta se dá rozmnožovat několika způsoby. Nejjednodušší je rozmnožování pomocí odkopků. Na podzim nebo na jaře oddělte od mateřské rostliny zdravý a silný výhon. Ten pak zasaďte do země tak, aby byl kořenový krček asi 5 cm pod povrchem. Další možností je rozmnožování pomocí řízků. V létě odeberte z rostliny asi 15 cm dlouhé řízky a zasaďte je do substrátu pro řízkování. Řízky pravidelně zalévejte a udržujte je v teple a vlhku. Josta je odolná rostlina a obvykle netrpí chorobami ani škůdci. I přesto je důležité rostlinu pravidelně kontrolovat a v případě potřeby zasáhnout. Pravidelným řezem podpoříte růst nových výhonů a bohatší úrodu.

Péče o jostu: zálivka, hnojení

Josta, kříženec černého rybízu a angreštu, je nenáročná rostlina, která se odvděčí bohatou úrodou chutných plodů. Pro optimální růst a bohatou sklizeň je však důležité dodržovat základní pravidla zálivky a hnojení. Josta preferuje mírně vlhkou půdu, proto je důležité ji pravidelně zalévat, a to zejména v období sucha a během zrání plodů. Voda by se neměla dostat na listy, aby se zabránilo vzniku houbových chorob. Zaléváme ke kořenům, nejlépe ráno nebo večer. Co se týče hnojení, jostě prospěje jarní dávka kompostu nebo organického hnojiva. Během vegetace můžeme přihnojit tekutým hnojivem pro drobné ovoce. Důležité je nehnojit dusíkatými hnojivy na podzim, mohlo by to vést k namrzání výhonů. Správná zálivka a hnojení jsou základem pro zdravý růst a bohatou úrodu josty.

josta
Srovnání josty s rodičovskými druhy
Vlastnost Josta Rybíz černý Angrešt
Velikost keře Střední (1,5 - 2 m) Malý (1 - 1,5 m) Velký (až 2,5 m)
Velikost plodů Velká (jako rybíz) Malá Střední
Chuť Sladkokyselá, aromatická Kyselá, aromatická Sladká, mírně nakyslá
Odolnost vůči chorobám Vysoká Střední Nízká

Řez josty: kdy a jak

Josta je nenáročný kříženec černého rybízu a angreštu, který plodí velké, chutné a zdravé ovoce. Abychom zajistili bohatou úrodu a zdravý růst, je důležité jostu pravidelně řezat. Řez josty provádíme nejlépe na konci zimy, ideálně v únoru nebo březnu, ještě před začátkem vegetace. V tomto období je rostlina v klidu a řez ji tolik nezatíží. Při řezu odstraňujeme především staré, poškozené nebo nemocné větve. Ty poznáme podle toho, že jsou suché, popraskané nebo mají jinou barvu než zdravé větve. Dále zkracujeme loňské výhony asi o třetinu jejich délky. Důležité je také prosvětlit střed keře, aby se k plodům dostalo dostatek světla a vzduchu. Tím se zlepší i cirkulace vzduchu uvnitř keře, což zamezí vzniku houbových chorob. Při řezu používáme ostré a čisté zahradnické nůžky, abychom rostlinu zbytečně nepoškodili. Řezné rány ošetříme štěpařským voskem nebo jiným vhodným přípravkem, abychom zabránili infekci. Pravidelným a správným řezem zajistíme jostě dlouhý a zdravý život a bohatou úrodu lahodných plodů.

Odolnost vůči chorobám a škůdcům

Josta je křížencem černého rybízu a angreštu, a dědí tak od obou svých rodičů i některé vlastnosti, které ji činí odolnější vůči chorobám a škůdcům. Obecně se dá říci, že josty trpí chorobami méně než černý rybíz a angrešt. Není to však pravidlem a i jostu můžou napadnout někteří škůdci a choroby. Mezi nejčastější choroby josty patří americké padlí angreštové, které se projevuje bílým povlakem na listech a plodech. Josta je ale vůči této chorobě odolnější než angrešt. Další chorobou, která může jostu napadnout, je rez vejmutovková. Ta se projevuje oranžovými skvrnami na listech. I v tomto případě je ale josta odolnější než angrešt. Co se týče škůdců, může jostu napadnout mšice rybízová, která saje šťávu z listů a výhonů. Proti mšicím lze bojovat například postřikem z kopřivového výluhu. Dalším škůdcem, který se může na jostě vyskytnout, je sviluška rybízová. Ta způsobuje žloutnutí a opadávání listů. Proti svilušce pomáhá například postřik z česnekového výluhu. Pravidelnou kontrolou rostlin a včasným zásahem proti chorobám a škůdcům zajistíte jostě zdravý růst a bohatou úrodu.

josta

Sklizeň a skladování plodů

Josta, latinsky Ribes nidigrolaria, je kříženec černého rybízu, angreštu a meruzalky. Ke sklizni plodů josty dochází obvykle od poloviny července do začátku srpna, v závislosti na odrůdě a klimatických podmínkách. Zralé plody josty poznáme podle tmavě modré až černé barvy a snadného odtržení od větvičky. Pro přímou konzumaci je ideální sklízet jostu plně vyzrálou, kdy má nejsladší chuť. Pokud plánujeme jostu dále zpracovávat, například na marmelády, šťávy nebo víno, můžeme ji sklízet i o něco dříve. Plody josty jsou poměrně trvanlivé a v chladničce vydrží čerstvé až dva týdny. Pro delší uchování je vhodné jostu zamrazit, zavařit nebo usušit.

Josta v kuchyni: recepty a inspirace

Josta je kříženec černého rybízu a angreštu, a tak není divu, že se v kuchyni dá využít podobně jako její „rodiče“. Díky své sladkokyselé chuti s nádechem rybízu se hodí jak do sladkých, tak do slaných pokrmů. Zralé plody josty jsou skvělé jen tak na zobání, do ovocných salátů nebo na ozdobu dezertů. Chuť josty vynikne i v marmeládách, džemech a sirupech. Josta se dá také sušit a přidávat do müsli nebo granoly. Pokud máte rádi netradiční chutě, vyzkoušejte josta přidat do slaných omáček k masu, například ke kuřeti nebo kachně. Josta dodá omáčce příjemnou kyselost a osvěžující ovocnou chuť.

Publikováno: 21. 11. 2024

Kategorie: domov